مطالبی در ارتباط با صنعت سیمان،مکانیک و مدیریت MRouhparvar.ir
خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشی و ما رستگار
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کارشناسی مهندس مکانیک ساخت و تولید
کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA
دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی

مدیر وبلاگ :مهندس مهدی روح پرور

مقدمه:

با افزایش جهانی هزینه های،ضرورت انجام ممیزی انرژی وتعیین راهکارهای کاهش هزینه های مربوط به آن عیان تر میگردد.بسیاری از کارشناسان مسئله انرژی در روزهای اخیر سرگرم انجام وهدایت برنامه های ممیزی انرژی در صنایع سیمان در گوشه وکنار جهان میباشند . اما آیا چقدر انجام ممیزی انرژی در بهینه سازی آن موثر خواهد افتاد؟

 

 

شرایط جهانی انرژی

افزایش بهای انرژیها همواره بصورت یک مسئله صنایع تولید سیمان را به چالش می کشد.در پیگیری انجام شده با یکی از کارشناسان سیمان شرکتهای چند ملیتی ،تاکید وی بر خارج شدن هزینه های انرژی از کنترل صاحبان صنایع سیمان می باشد .به همین دلیل میزان سود این شرکتها در حال کاهش بوده و نگرانی از انتقال این هزینه ها بر دوش مشتریان دائما در حال افزایش میباشد.این بدان معناست که هزینه افزایش بهای انرژی میبایست توسط مشتریان جبران و بدیهی است در این صورت با توجه به کاهش قدرت خرید ،بازار فروش سیمان سیر صعودی به خود خواهد گرفت،که این امر در حال حاضر در برخی از کشورهای غربی در حال شکل گیری میباشد.

در سالهای اخیر هر چند صنایع سیمان به سناریوی افزایش بهای انرژی عادت نموده اند ولیکن در ماه های اخیر این افزایش سیر شتابان یافته است.در یکی از سمینارها در سال 2006 ،قیمت انرژی برای ذغال سنگ Gj/205$ سیمان و برای یک کارخانه جدیدالاحداث سیمان و با تکنولوژی پیشرفته،مصرف انرژی حدود Gj/t3 کلینکر و هزینه انرژی برای تولید یک تن کلینکر t/8 $ بیان گردیده است .

این مقدار در سپتامبر 2008 چقدر بوده است؟

در مذاکره انجام شده با یکی از تولید کنندگان شرق دریای مدیترانه ،قیمت ذغال سنگ حدودد t/200 $ اعلام که با احتساب ارزش حرارتی Gj/t26 ،قیمت انرژی آن معادل Gj/707$ می باشد که معادل سه برابر آن در سال 2006 است. در چنین شرایطی حتی کارخانه های سیمان مجهز به تکنولوزی پیشرفته و بازدهی بالا ،حدود t/25$ کلینکر هزینه انرژی خواهد پرداخت.

در مذاکره دیگری با یکی از صاحبان صنایع سیمان اروپای غربی چنین عنوان گردید که هزینه انرژی الکتریکی حدود g501 یورو به هر کیلو وات ساعت یا معادل Rwh/5017 می باشد. در اینصورت چنانچه مصرف انرژی  تن الکتریکی برای تولید یک تن کلینکر75 کیلو وات ساعت در نظر گرفته شود ،هزینه انرژی الکتریکی معادل 8/12 دلار و با اضافه نمودن هزینه انرژی فسیلی ،مجموع هزینه انرژی جهت تولید یکتن کلینکر معادل 37 دلار خواهد گردید.

واضح است که هزینه تمام شده تولید سیمان نسبت مستقیمی به درصد معرف کلینکر خواهد داشت. حال چنانچه میزان مصرف کلینکر برای تولید یک تن سیمان،%90  شود ،در اینصورت هزینه تولید یک تن سیمان معادل 33 دلار خواهد گردید که هزینه مصرف انرژی جهت آسیاب نمودن و همچنین هزینه بارگیری می بایست به آن اضافه گردد ،که در اینصورت سهم انرژیهای مصرف شده در قیمت تمام شده سیمان حدود t/40 $ خواهد شد.

این بحرانی ترین سناریوی هزینه انرژی در قیمت تمام شده سیمان می باشد. بخاطر داشته باشیم که آمار ارائه شده برای صنایع سیمان با تکنولوژی جدید و بازدهی بالا می باشد و اکثر کارخانجات سیمان جهان دارای هزینه ای بیش از رقم اشاره شده می باشند .

بررسیها در کشورهای اروپایی حکایت از افزایش 7/2  برابری هزینه های انرژی در مدت 75/2 سال یا به عبارت دیگر ،یک دلار در هر ماه می باشد و چنانچه این روند ادامه یابد ،تا نیمه سال 2009 ،هزینه انرژی ها بر قیمت تمام شده سیمان به حدود 50 دلار بر تن خواهد رسید.

تصور نمائید، در چنین شرایطی چند شرکت تولید کننده سیمان می توانند هزینه افزایش یک دلار در ماه را از مشتریان خود دریافت نمایند؟

در شرایط نا امید کننده امروز ،شاید مقدار اندکی از صنایع سمان قادر به ادامه این وضع باشند و بدیهی است در چنین بازار آشفته و شکننده ای تحمل شرایط و رضایت به سود اندک منطقی نمی باشد .تعجبی ندارد که در چنین اوضاع گیج کننده ای تقاضا جهت انجام « ممیزی انرژی » افزونی یافته تا چگونگی مصرف و راهکار های  کاهش هزینه های انرژی مورد بررسی قرار گیرد.

تلاش اینجانب در ارائه این مقا له و ارائه وضعیت هزینه انرژی در کشورهای اروپایی یا به عبارت دیگر در کشورها یی که هزینه انرژی آنان با قیمت جهانی مطابقت دارد ،بیان این واقعیت است که انجام ممیزی انرژی غیر هدفمند نه تنها موجب کاهش هزینه ها ی انرزی نخواهد گردید،بلکه بر هزینه های سازمان خواهد افزود .از  دیدگاه حسابرسی ، ممیزی انرژی به معنای کنترل آمار مصرف انرژیهای گزارش شده می باشد.

انجام ممیزی انرژی شاید تلاشی در راستای چگونگی  مصرف انرژیها و انجام تمهیداتی در جهت کاهش آنان باشد و لیکن ،الزاما بمعنای کاهش هزینه های انرژی نمی باشد و این امر تنها با ارائه جمعی کارکنان سازمان تحقق پذیر خواهد بود. صنعت سیمان بدنبال طیف وسیعی از فرصتها و بررسی های علمی جهت شناسایی چگونگی کاهش هزینه ها و از جمله هزینه های انرزی می باشد .

ادامه این مقاله به بررسی و بازنگری مصرف انرژی در صنعت سیمان می پردازد .هر دو انرژی فسیلی و الکتریکی مورد بررسی  و توجه قرار می گیرند .

حدود  %50 هزینه های انرژی مربوط  به نوع فسیلی آن می باشد ( این درصد در برخی کشورها متفاوت میباشد)

و بنابراین مصرف انرژی فسیلی در اولویت قرار دارد.حدود  90 % هزینه کلی انرژی در تولید کلینکر است ( فسیلی و الکتریکی) بنابراین کلینکر و تولید آن سهم بسزایی در قیمت تمام شده سیمان دارند و بهمین دلیل تلتش در جهت کاهش سهم کلینکر و تولید سیمان نهایی می تواند موثر واقع گردد البته تقاضا برای انواع سیمان که حاوی مقدار کمتری کلینکر و مقدار بیشتر افزودنی باشد وجود داشته و چنانچه چاره صرفه جویی و کاهش هزینه مصرف انرژی اینگونه باشد در این صورت صنعت سیمان تمایلی به هزینه جهت کاهش مصرف نخواهد داشت .

 

سوالی که مطرح است این است که ،آیا منابع ارزان سوخت جایگزین قابل شناسایی می با شند؟صنایع سیمان در طول 20 سال گذشته به دنبال جواب برای سوال طرح شده بوده است و در تمام این سالها صاحبان این صنایع به آن بصورت یک امر غیر ممکن می نگرند .

از دیگر فرصتهای اغماض شده،دارا بودن منبع یا منابع انرژی در سازمان می باشد برخی از کارخا نجات سیمان دارای معادن خصوصی ذغال سنگ بوده و مدیران این صنایع با توجه به افزایش قیمت سوخت از این مسئله بسیار خشنود میباشند و افزایش قیمت انرژی فسیلی تاثیر اندکیبر اقتصاد آنان داشته است .کدامصنعت سیمان را سراغ داریمکه در شرایط پیچیده امروزی تمایل به تامیت انرژی فسیلی ازمعدن اتصاصی خود همانند معدن سنگ آهک نداشته باشد ؟

دارابودن نیروگاه اختصاصی در کارخانه یا منابع دیگرتآمین انرژی الکتریکی نیز دارای تاریخچه ای کوتاه در این صنعت میباشد. تعداد قلیلی از کارخانجات سیمان مجبور به احداث نیروگاه مستقل جهت تشکیلات خود بوده اند که ناشی از عدم دسترسی آنان به شبکه تشکیلات خود بوده اند که ناشی از عدم دسترسی آنان به شبکه برق دولتی می باشد. علت عدم تمایل این صنایع به دارا بودن نیروگاه اختصاصی برق ، در اجبار به تآمین سوخت برای تولید انرژی الکتریکی می باشد و بهمین دلیل به این نتیجه رسیده اند که خرید برق از شبکه دولتی مهمتر و با صرفه تر از دارابودن نیروگاه مستقل می باشد . ناگفته نماند که در برخی از کشورها( از جمله ایران ) قیمت حاملهای انرژی الکتریکی در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت می باشد . در این کشورها بنظر میرسد که احداث نیروگاه مستقل جهت تآمین انرژی الکتریکی بخصوصو در ساعات اوج مصرف که هزینه آن بعضاَ تا 5 برابر افزایش می یابد ، مقرون به صرفه می باشد

منابع تولید انرژی الکتریکی از طریق تامین سوختهای جایگزین ، با افزایش قیمت انرژیهای فسیلی ، بتدریج مورد توجه قرار می گیرند تولید انرژی الکتریکی با استفاده از بازیافت انرژِ یا انرژیهایی که در زمره این موارد می باشند . مطمعناً بسیاری از خوانندگان تصاویر توربین های بادی را در کنار برخی کارخانجات سیمان ملاحظه نموده اند.

با افزایش هزینه انرژی ،توجه مدیران صنایع سیمان معطوف به عوامل مختلف خواهد گردید .انرژی در کجا هدر میرود ؟ آیا امکان تولید سیمان با مصرف کم انرژی وجود دارد؟ آیا تکنولوژی در چگونگی مصرف انرژی موثر خواهد بود؟ و تا چه حد؟ آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟ برگشت سرمایه چقدر زمان میبرد؟

شکی نیست که تکنولوژی بکار گرفته شده در صنایع سیمان بهترین پارامتر تععین کننده مصرف انرژیها می باشند.چنانچه از سیستم تر و کوره های بلند استفاده می شود،میتوان به جرات گفت که مصرف انرژی فسیلی تر،یک به دو برابر کوره های مدرن می باشد.چنانچه از آسیاب سیمان گلوله ای  استفاده می شود ،میتوان گفت مصرف انرژی الکتریکی آن 50% بیش از آسیابهای غلطکی  یا آسیابهای گلوله ای مجهز به رولر پرس می باشد.

در این مرحله از کنترل مصرف و بازنگری انرژی ،مسئله تشخیص معیارها بروز پیدا می کند. میدانیم که کوره های بلند در برابر انرژی فسیلی بیش از کوره های مدرن مصرف می نمایند .اما آیا همه کوره های بلند دارای شرایط مصرف یکسان می باشند؟ مصرف انرژی فسیلی یک کوره بلند با کوره مشابه چگونه مقایسه می شود؟ چنین معیاری می بایست برای سایر تجهیزات و دپارتمانها در خط و خطوط تولید انجام و تعیین شود.

 

بنظر می رسد بهترین و مهمترین معیار ،گارانتی مصرف انرژی در زمان تحویل دپارتمان یا تجهیز می باشد. در اینصورت آیا مصرف انرژی فسیلی با میزان گارانتی تحویل شده تطابق دارد؟و سوال بعدی اینکه آیا تجهیز و دستگاه میتواند مصرف انرژی کمتری داشته باشد؟ و درست در این مرحله است که چگونگی مصرف انرژِی میبایست خرد و تفکیک شود .

برای کوره و آسیاب مواد موازنه جرم و انرژی می بایست انجام پذیرد.

برخی از مدیران محافظه کار معتقدند که از اندازه گیری های  فیزیکی جرم و انرژی در تمام سیستم می بایست انجام پذیرد .شک نیست که این عقیده درستی است ،ولی تجربه نشان میدهد که بهترین فرصت برای بهبود ،تشکیل مدل موازنه جرم و انرژی بر مبنای داده های کسب شده از سیستم کنترل و کنترل کیفیت آزمایشگاه می باشد چنانچه بر تعویض بر تعویض یک سیستم یا تغییر در شرایط اپراتوری تاکیید ورزد ،در این صورت از اندازه گیری های فیزیکی ،در راستای تغییر شرایط مصرف ضروری میباشد. به هر حال به نظر می رسد که این وظیفه اصلی در تعیین و شناسایی فرصت ها نمی باشد .

در  یکی از سمینارها مقاله ای در مورد فن های موجود در خط تولید صنایع سیمان و ارائه راه کارهایی در خصوص کاهش مصرف انرژی آنان ارائه شد .حدود دوسوم انرژی الکتریکی در بخش های آسیابهای سیمان و مواد مصرف می شوند.در این صورت به نظر می رسد که تنها راه بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی ،تغییر سیستم آسیابها از نوع گلوله ای به نوع غلتکی و یا نصب سیستم رولر پرس و یا پری کراشر قبل از آسیابهای گلوله ای می باشد .اقدام بعدی تمرکز بر فن های موجود می باشد که هوا را به داخل سیستم هدایت  یا گاز را از سیستم خارج می سازد . چنانچه فن دور ثابت با دریچه ای کمتر از 80% باز کار کند ،شک نیست که می بایست نسبت به تغییر آن به سیستم دور متغیر و حذف دریچه اقدام تا بهینه سازی مصرف انرژی رو شن شود. نقاله های مکانیکی نیز از جمله تجهیزاتی می با شند که حدود 40% انرژِی کمتری نسبت به سیستم های پنوماتیکی مصرف می نمایند.

بنابراین به نظر می رسد که موارد اشاره شده به همراه دیگر موارد ،نقاطی می باشند که در ممیزی انرژی می بایست تحت بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرند .

اثربخشی ممیزی انرژی زمانی تحقق می یابد که گروه ممیزی کننده از دانش کافی در انجام ممیزی برخوردار بوده و به وظیفه خود آشنا و نقاط تامل اندازه گیری را به خوبی شناسایی گرده ودارای تجهیزات مناسب اندازه گیری و کنترل نیز باشند و از طرف دیگر واحد های ممیزی شونده می بایست خواست و هدف خود را از انجام ممیزی انرژی مشخص نمایند.

گزارش ممیزی انرژی می بایست حاوی نقاطی باشند که در آنان پتانسیل های صرفه جویی وجود داشته و به علاوه راه کارهای مناسب در راستای بهینه سازی مصرف انرژی آنان ارائه شده باشد. واحد های ممیزی شونده می بایست پس از مطالعه گزارش ممیزی انرژی ،نسبت به پیاده سازی راه کار های ارائه شده اقدام و پس از آن مجددا درخواست انجام ممیزی انرژی را نموده تا میزان پیشرفت و بهبود قابل اندازه گیری باشد .در اینصورت است که می توان گفت انجام ممیزی انرژی اثر بخش و معرف انرژی های به بود یافته است.

 

نوع مطلب : فنی/ تخصصی(مقالات)، 
برچسب ها : انرژی، سیمان، ممیزی، صنعت، روح پرور،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 25 آذر 1389
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic