مطالبی در ارتباط با صنعت سیمان،مکانیک و مدیریت MRouhparvar.ir
خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشی و ما رستگار
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کارشناسی مهندس مکانیک ساخت و تولید
کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA
دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی

مدیر وبلاگ :مهندس مهدی روح پرور

Mammut crusher :سنگ شکن مواد اولیه که از معدن استخراج می شود را خرد می کند.ظرفیت آن 800 تن در ساعت و موتور آن 1300 کیلو وات می باشد.عرض دریچه الک 60 میلی متر و دارای 84 چکش است که وزن هر کدام از چکشها 135 کیلو گرم می باشد/.

 Impact crusher  :این نوع سنگ شکن دارای موتور 700 کیلو وات می باشد که ظرفیت آن 1200 تن در ساعت می باشد.دارای 4 تیغه بوده که وزن هر کدام از تیغه ها 740 کیلوگرم می باشد که  با برخورد با مواد آنها را خرد می کند.

 Sampling station :مواد خرد شده توسط سنگ شکن بوسیله نوار 01-04 وارد نمونه گیر می شودنمونه گیر 1 جریان با دبی 1304(تن در ساعت)را گرفته و نمونه گیر 2 این مقدار را به 4 (تن در ساعت) کاهش داده مابقی مواد وارد جریان اصلی می شوند.نمونه ها توسط آسیاب چکشی (40 عدد چکش وزن هر چکش 4.6 کیلوگرم)آسیاب شده توسط دیوایدر دبی مواد به 80 کیلو گرم بر ساعت کاهش نهایتا" نمونه گیر از 700 تن مواد 150-100 گرم نمونه توسط کپسول به آزمایشگاه ارسال می کند.

  Stacker :مواد پس از طی مراحی نمونه گیری توسط نوار 01-06 به استاکر منتقل و استاکر مواد را در طول سالن مواد دپو می کند. دکل استاکر فقط در جهت بالا و پایین حرکت می کند . دو سنسور در انتهای بوم استاکر نصب شده است که هرگاه سطح مواد به آن برسند بوم استاکر بالا می رود.ظرفیت دپوی مواد توسط استاکر 1000 تن در ساعت می باشد.

 Reclaimer :وظیفه ریکلایمر برداشت مواد از سالن مواد می باشد .ظرفیت برداشت توسط ریکلایمر 500 تن در ساعت می باشد. مواد برداشت شده توسط نوار 02-06 وارد ایستگاه تغذیه و از آنجا وارد سیلوهای سه گانه می شود.

  Blending hall :در هر خط سالن مواد دو پایل تشکیل می شود. ظرفیت اسمی هر پایل حدود 30000 تن می باشد که البته در حال حاضر به لحاظ مشکلات بهره برداری ظرفیت هر پایل 20000 تن است .طول هر پایل 115 متر و عرض آن 32 متر می باشد.

 

  Limestone silo : ظرفیت سیلوی آهک حدود 850 متر مکعب می باشد ارتفاع سیلو 29 متر و قطر آن 8.5 متر می باشد.در بالای هر سیلو ارتفاع مواد توسط  سیلومتر اندازه گیری می شود.همچنین میزان مواد تخلیه شده از سیلو توسط نوارتوزین(هاسلر) اندازه گیری و کنترل می شود.

 

  Mixture silo :ظرفیت سیلوی میکس 750 متر مکعب می باشد ارتفاع سیلو 29 متر و قطر آن 8.5 متر می باشد.سیلو در بالا دارای سیلومتر و در پایین مجهز به هاسلر می باشد.

 Iron silo :ظرفیت سیلوی آهن حدود 220 متر مکعب بوده دارای ارتفاع 25 متر و قطر 8 متر می باشد همانند سیلوهای آهک و میکس دارای سیلومتر و نوار توزین است.

 

 Raw mill :مواد توسط نوار نقاله از سیلوهای سه گانه وارد آسیاب مواد می شوند. مواد توسط دو جفت غلطک آسیاب می شوند.مواد آسیاب شده توسط مکش فنی قوی به نام میل فن از بالا مکش و از سپراتورهای دینامیکی و استاتیک عبور می کند و توسط ایراسلاید و هوای ایرلیفت وارد سیلوهای مواد می شوند.

  Raw meal silo :هر خط تولید شامل دو سیلوی مواد خام می باشد. ظرفیت هر کدام از سیلوها حدود 8100 متر مکعب و ارتفاع سیلو 55 متر و قطر ان 16 متر می باشد.مواد از بالای هر کدام از سیلوها از شش شاخه وارد سیلو می شوند تا بطور همگن و یکنواخت در سیلوها ذخیره شوند. در هنگام تخلیه نیز مواد از پایین سیلوها از شش شاخه ایراسلاید تخلیه و از طریق ایستگاه تغذیه به پیشگرمکن منتقل می شوند.

 

 Preheater :برای کم کردن بار حرارتی کوره و کم کردن طول آن از پیشگرمکن استفاده می شود .پیشگرمکن شامل پنج سیکلون و مجهز به پری کلساینر می باشد و مواد تا حدی گرم می شوند تا حدی که دمای ان نزدیک به دمای تجزیه کربناتها (کلسیناسیون) باشد تا در کوره فرآیند تجزیه را داشته باشیم. در پیشگرمکن از آجرهای آلومین- سیلیسی که درصد اکسید آلومینیوم از بالا تا پایین افزایش می یابد جهت نسوز کاری بدنه سیکلونها استفاده می شود.

 

Kiln :کوره تشکیل شده است از پوسته- رینگ- غلطکها- چرخدنده اصلی- گیربکس اصلی و گیربکس کمکی. طول کوره 70 متر و قطر آن 4.5 متر است. مناطق کوره از ورودیinlet    تا خروجی  outlet

 

عبارتند از :

 1- لبه ورودی 1900 میلی متر.                            2- منطقه کلسیناسیون 24100 میلی متر

 3- منطقه ایمنی 18000 میلی متر                                4- منطقه پخت 22500 میلی متر

 5- منطقه خروجی 3650 میلی متر                               6- لبه ورودی 990 میلی متر

که در هر یک از این مناطق با توجه به دمای ان قسمت از آجرهای نسوز مختلف استفاده می شود. گرمترین ناحیه کوره منطقه پخت می باشد که در این منطقه فازهای کلینکر تشکیل می شوند.

  Cooler :در هر خط 11 فن به نام فنهای V وجود دارد که هر کدام از آنها کار خنک کردن کلینکرهای خروجی کوره را در مناطق مختلفی ازگریت به عهده دارند. دمای کلینکر ورودی به گریت 1430 درجه سانتیگراد بوده که پس از خروج از کولر به حدود 113 درجه می رسد . کلینکر توسط زره های گریت جابجا می شوند و در انتهای گریت توسط کلینکرشکن خرد شده وارد باند آموند می شوند.

 

 Clincker silo :کلینکر توسط باند آموند وارد سیلوهای کلینکرشده و در آن ذخیره می شود ظرفیت هر سیلو 50000 تن و ارتفاع 48 متر و قطر هر سیلو برابر 34 متر است. در بالای هر کدام از سیلوها به منظور جلوگیری از انتشار گردوخاک بگ فیلتر تعبیه شده است.کلینکر از پایین سیلوها تخلیه وارد دپارتمان آسیاب سیمان می شود.

 

 Cement mill :کلینکر خروجی از سیلوها توسط نقاله هایی به آسیاب دوار و گلوله ای سیمان وارد می شوند .حدود 30 درصد حجم آسیاب از گلوله های فلزی پر شده است . حدود 4 درصد گچ به کلینکر اضافه شده و با چرخش آسیاب و برخورد گلوله ها با فلزات مواد کاملا" آسیاب شده و سیمان خروجی از آسیاب جهت ذخیره راهی سیلوهای سیمان می شوند . شایان ذکر است آسیابهای سیمان 1و2 مدارباز و آسیاب 3 سیمان مداربسته می باشد.

  Gypsum crusher :سنگ شکن گچ خام مورد نیاز جهت اضافه شدن به کلینکر ورودی به آسیاب را خرد می کند. ظرفیت آن 65 تن در ساعت می باشد گچ خرد شده توسط نوار نقاله و الواتور زنجیری وارد دپارتمان آسیاب سیمان شده در آنجا همراه با کلینکر وارد آسیاب می شوند.

 

 Cement silo :در مجموع 4 سیلوی سیمان در خط تولید وجود دارد که ظرفیت هر یک از این سیلوها 6600 مترمکعب و ارتفاع آنها 52 متر و قطرشان 16 متر است که سیمان خارج شده از آسیاب سیمان توسط هوای ایرلیفت وارد سیلوها شده و در آنجا ذخیره و آماده بارگیری می شوند.

 

 Packing plant:بارگیری سیمان به دو صورت فله و پاکت انجام می شود. سرند نیاگارا وظیفه جدا کردن مواد خارجی از محصول را دارد . در بارگیری فله سیمان از زیر سیلوها توسط بونکرها بارگیری می شوند. در بارگیری پاکتی سیمان توسط دستگاه بسته بندی چرخان پر می شود که وسیله ای است جهت پرکردن و توزین سیمان .نگهدارنده کیسه به طناب معلق توزیع کننده آویزان است . شیر دستگاه بارگیری به سیستم electric-pneumatic مجهز است.

 منبع:http://www.emci.ir

نوع مطلب : فنی / تخصصی(آموزش)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 9 شهریور 1389
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات