مطالبی در ارتباط با صنعت سیمان،مکانیک و مدیریت MRouhparvar.ir
خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشی و ما رستگار
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کارشناسی مهندس مکانیک ساخت و تولید
کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA
دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی

مدیر وبلاگ :مهندس مهدی روح پرور

بهبود عملکرد و افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات از عوامل بسیار مهمی هستند که مدیریت نگهداری وتعمیرات کارخانجات و صنایع را ترغیب می نماید ، استراتژی های مختلف و متناسبی در خصوص موضوع نگهداری و مدیریت دارایی انتخاب نمایند . به منظور انتخاب استراتژی موثر لازم است اطلاعات و داده های تجهیزات در محل مناسبی گرد آوری و تجزیه و تحلیلهای لازم بر روی آنها صورت گیرد . اطلاعات جمع آوری شده یک منبع با ارزش جهت امکان تصمیم گیری مدیریت به حساب می آید

در سیستم نگهداری و تعمیرات ذخیره سازی اطلاعات یا بصورت دستی است که در فایلهای مخصوص نگهداری میشود و یا بصورت مکانیزه می باشد که بصورت ساختار یافته ای ذخیره میشود . موضوع سرعت ، دقت و کیفیت از جمله مواردی هستند که مدیریت نگهداری و تعمیرات را دراستقرار سیستماتیک «نت» تشویق مینماید .

اجرای سیستماتیک «نت» منجر به بهبود عملیات برنامه ریزی می گردد و همچنین مدیریت را در اتخاذ تصمیمات استراتژیک همراهی می نماید.

در بعضی از سازمانها یک فضای خالی در مراحل استقرار و تداوم سیستم نت حس میشود.غالبا در شرکتهای دولتی در مراحل اولیه استقرار نت گروههای کوچکی که به صورت سنتی در قسمتها فعالیت میکنند در تقابل نت قرار میگیرند.که در اینجا بهترین راهکار ایجاد رابطه مابین گروه نت و دیگر بخشها میباشد. برای سیستم نت ایجاد یک تصویر مثبت در بخشهای تولیدی ارزشمند خواهد بود در حالی که اگر نت نتواند تصویر خوبی از خود ارایه دهد، ممکن است پیامدهای خطرناکی هم داشته باشد.

بسیاری از کارکنان تولید در مراحل اولیه استقرار نت اینگونه فکر میکنند؛ ما در حال حاضر با ظرفیت کامل مشغول بکار هستیم اگر اجازه دهیم تا سیستم نت از مسایل درونی تولید خبر داشته باشد آنوقت تمام زحمتهایی را که ما می کشیم ، بهره آن را سیستم نت خواهد برد.

پس برای اینکه در مراحل استقرار سیستم نت درگیر چنین اندیشه هایی نشویم بهتر است رابطه را بعنوان یکی از اصلی ترین گامهای نت در نظر داشته باشیم. واین رابطه شکل نخواهد گرفت مگر با دخالت مدیریت.

راز موفقیت در این است که بتوانیم نظرات دیگران را کسب کنیم و به مسایل,  هم از دید خود و هم از دید دیگران نگاه کنیم.

(هنری فورد)

 

چگونه می توان یک سیستم نگهداری و تعمیرات در سازمان ایجاد کرد

1- اولین گام جهت اجرایی کردن سیستم نگهداری و تعمیرات حمایت بالاترین مقام سازمان امری ضروری به نظر می رسد . بررسی ها نشان می دهد برای تحقق هربرنامه تهیه منابع می بایست صورت پذیرد. منابع درهر سازمانی در اختیار مدیر ارشد سازمان می باشد .مدیر ارشد سازمان با تامین منابع می تواند نقطه اطمینان اجرایی شدن  T.P.M را تعیین نماید .

2- با توجه به سطوح مدیریتی و مهارتهای حرفه ای نیاز به آموزش مدیران میانی امری موثر بر اجرای موفقیت آمیز T.P.M  است مدیران سطوح اول سازمان نیاز به آموزش تخصصی ندارند ولی نیاز است تا خلاصه ای از اهداف - اثر بخشی های سیستم  T.P.M برای مدیران ارشد به نمایش در آورده شود.

3- هماهنگی واحد   T.P.M  باسایر سازمانها بسیار ضروری است  سازمان   T.P.M  شامل چندین رکن می باشد که در واقع هماهنگی وتعامل این ارکان عامل موثر بر اجرای  T.P.M  در سازمان است .

چرا فکر میکنند اجرای TPM مشکل است ؟

در حقیقت خیلی ها فکر می کنندکه TPM  عملی است دراماتیک ونمایشی است مهیج که باعث به وجد آمدن سازمان در بازه کوتاه میشود و پس از زمانی اندک اثر هیجانی اش از بین خواهد رفت و در واقع TPM  تئوریهای را در بر میگیرد که هر روز در حال رشد می باشد ولی نرخ تاثیر پذیری آن در سازمان بسیار کم است و یا اجرای آن در بازه زمانی بالا با صرف منابع زیاد منجر به تغییر کمتر از 10 درصد خواهد شد .

و اما مواردی که باعث میشود تا  TPM اجرایی نشود به شرح ذیل میتوان گفت 

1-نداشتن منابع مناسب شامل پول-زمان-برنامه ثابت و هدفمند و نیروی فاقد مقبولیت و مهارت.

2-نبودن نیروی فکری هم راستا در جهت اجرایی کردن برنامه های  TPM  در سازمان (سینرژی).

3- مدیران میانی با متد و روشهای علمی و اجرایی TPM آشنا نیستند.

4_خیلی از کارکنان بصورت عادت کار روزمره انجام می دهند بدون آنکه بر روی کار تمرکز کنند.

5-اصولا کارکنان با هر نوع تغییری مخالفند.

7- خیلی از مدیران و کارکنان نسبت به اثر بخش بودن TPM مشکوک هستند.

8- خیلی از کارکنان آن چیزی را انجام می دهند که دیگران انجام می دهند.

9- TPM روشی نیست که سریعا منجر به اثر بخشی مطلوب گردد.

10- خیلی ها فکر می کنند که TPM یک کار اضافی بوده و تهدیدی برای سازمان خواهد بود.

11- افراد فنی حس میکنند با اجرای TPM وجهه ی فنی آنها پایین خواهد آمد.

نظر شما چیست واقعا در سازمان ما چه طرز تفکری وجود دارد؟

آیا عوامل فوق عوامل بازدارنه در سازمان ما نیستند؟

از آنجا که شرکت ما صاحب  سابقه بیش از چهل ساله میباشد فلذا وارث بسیاری از تکنیکها و فرهنگهایی است که برخی از آنها در شرایط کنونی سازنده و موثرند (مانند حساسیت و سرعت عملی که پرسنل در وقوع توقف  به خرج می دهند) و برخی هم با پیشرفت تکنولوژی در این برهه زیاد کارآمد نیستند (مانند کاهلی در ثبت گزارشات تعمیرات وعملکرد) که ناگزیریم برای بقاء در این عرصه رقابت و حساسیت مصرف انرژی ، پایاپای تکنیکهای    به روز قدم برداریم و نقاط قوت خود را تقویت نماییم و نقاط ضعف نه، بلکه نقاط قابل بهبود خود را بهبود بخشیم .

اهمیت ثبت عملیات «نت» و نقش این ثبتها در سیستماتیک نمودن فعالیتهای «نت» :

همانطور که میدانیم ثبت ناقص گزارشات و اطلاعات با عدم ثبت آنها فرقی ندارد . مثالی که میتوان بکار برد : شخصی که کارت ورود و خروج خود را بصورت منظم بکار نمی گیرد چگونه میتوان مقدار ساعات اضافه کاری وی را محاسبه نمود؟

ضرورت ثبت دقیق و بموقع اطلاعاتِ تعمیرات؛

با ثبت دقیق و بموقع اطلاعات در سیستم موجود در شرکت میتوان مقدار قطعات مصرفی را به تفکیک هر دستگاه در بازه زمانی بخصوص اخذ کرد ،همچنین مدت زمان عملکرد تعمیرات و گروه تعمیرات به تفکیک نام هر کدام برای اخذ گزارش مقدار نفر بر ساعت تعمیرات قابل استخراج است .

با ثبت این اطلاعات سابقه تعمیراتی برای تجهیزات شکل می گیرد و بدین نحو میتوان تحلیل و آنالیز مناسبی برای تعمیرات انجام داده و مقدار قطعات مصرفی و نفربر ساعت تعمیرات یک دوره ی خاص را با ادوار دیگر پایش و مقایسه نمود . این امر نه تنها ما را در استخراج قیمت تمام شده یاری مینماید بلکه ما را در دستیابی به یک الگوی مناسب نگهداری و تعمیرات نیز یاری میکند و از نرمال یا غیر نرمال بودن کارکرد دستگاه آگاهی می یابیم . همچنین در تصمیم گیری مقرون به صرفه بودن ادامه کار دستگاه نیز کاربرد دارد .

نوع مطلب : نگهداری و تعمیرات (PM)، 
برچسب ها : نت، TPM،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 26 شهریور 1391
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات